Oleje lisované za studena z moravské farmy.

Oleje Bartoš

Adresa

  • Břeclavská 229/14 229/14, 691 51, Lanžhot
  • 48.722762579798N, 16.961745898959E
  • Navigovat
Oleje Bartoš

Sortiment

  • Oleje Oleje
kdo jsme a o co nám jde

Naše vize

Farma působí od začátku 90. let minulého století především v oblasti rostlinné výroby. Pěstujeme obiloviny a olejniny: slunečnici, tykev olejnou, řepku a len olejný, v rámci střídaní plodin také luštěniny, a občas kukuřici. Ze pěstovaných plodin lisujeme oleje za studena, bez jakékoliv chemické rafinace, která se používá u levných olejů. U těchto, za studena lisovaných olejů se v nich uchovávají všechny minerální látky, esenciální kyseliny, vitamíny a charakteristická silná vůně plodiny.

Vlastní výroba rostlinných olejů lisovaných za studena

Před několika lety jsme se rozhodli vyzkoušet výrobu oleje z vlastní produkce semen. „Olej se lisuje technologií lisování za studena, což zachovává většinu jeho zdraví prospěšných látek, od vitamínů po omega kyseliny. Je vhodný pro pokrmy studené kuchyně, nakládání, dušení, vaření masa. Není ale vhodný ke smažení a jiné úpravy pokrmů, které vyžadují vysoké teploty - tím olej ztrácí většinu zdravých látek, které jsme zachovali lisováním za studena,“.
Oleje si lisujeme sami v malé lisovně. Nejprve umyjeme a osušíme semena. Potom semena putují do skladu, nebo jsou vakuově zabalena, aby si uchovali svou vůni a kvalitu pro pozdější lisování. Semena ze skladu sypeme do násypky lisu a z druhé strany lisu nám již teče olej. Olej se následně nechá uležet v sedimentační nádobě a poté ho již můžeme stáčet do zásobníků a lahví. Oleje nefiltrujeme aby neztratil svou "jiskru".
Kvalita našich olejů je každoročně kontrolována v akreditované laboratoři ve Velkých Bílovicích. To, že kvalita našich olejů je na vysoké úrovni dokazují ocenění Regionální potraviny roku pro dýňový olej a Chuť jižní Moravy pro slunečnicový olej, řepkový olej i dýňové pesto. Slunečnicový olej dodáváme i do kosmetických firem pro výrobu přírodních kosmetických přípravků, protože jemnost oleje nepotlačuje bylinné složky.
Oleje nabízíme na farmářských trzích, ve Zdravých výživách a v Brně ve farmářské prodejně Sklizeno.

Dále jsme vyzkoušely slunečnicový olej ochutit, takže teď vyrábíme i slunečnicový olej lisovaný za studena s česnekem. „Rádi bychom olej dodávali i do restaurací,“. Ne každá restaurace se může pochlubit tím, že pokrmy připravuje na oleji z moravské farmy.
Kde nás najdete

Navštivte nás

Napište nám zprávu